Home » diyet » Yumurta Zayıflatır Mı?

Yumurta Zayıflatır Mı?

Yumurta tok tutuyor. Acıkmayı geciktiriyor. Yumurta yiyenler daha kolay zayıflıyor. Uzmanlar, zayıflamak isteyenlere yumurta yemeyi tavsiye ediyor. Yumurta yemek daha sağlıklı bir diyet yapmaya kapı aralıyor. Zayıflamak, kilo vermek ve forma girmek için siz de bol bolyumurta yiyin.

Kilo vermeye çalışan birçok kişi, ya doymadığı için çok fazla yemek yer ya da az yese bile daha çabuk yağlanma eğiliminde olur. İğneli epilasyon  “Kendinizi daha tok hissetmek istiyorsanız ve vücut yağlarınızdan kaybetmek istiyorsanız her gün bir yumurta yemeyi alışkanlık haline getirin” diyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, yumurtanın zayıflatan mucizelerden biri olduğuna dikkat çekerek yumurta ile ilgili şu bilgileri veriyor:

Yumurta, bilinen en güçlü protein kaynaklarından biridir. Anne sütünden sonra en değerli proteindir ve yumurtanın bütün protein içeriği vücut tarafından yüzde 100 kullanılır.

Yapılan birçok araştırmada sabahları bir yumurta yiyen bireylerin gün içinde daha az acıktıkları ve yeme konusunda kendilerini daha kolay kontrol edebildikleri gösterildi. Amerika’da Rochester Obezite Merkezi’nde yapılan bir araştırmada da güne yumurta yiyerek başlayan bireylerin, yumurta yemeden başlayan bireylere göre günlük 400 kalori daha az yedikleri gösterildi.

Yumurtanın protein yüksekliği nedeniyle tok tutmasının yanı sıra midedeki açlık hormonu olan Ghrelin’i de azaltarak tok tuttuğu düşünülüyor.

Yumurta, zengin protein kaynağı olmasının yanı sıra A, B, D, E vitaminleri içerir. Lazer epilasyon Bununla birlikte demir ve çinko açısından zengindir. Büyüme gelişme çağındaki çocuklar için çok gereklidir. Çocuklara her gün bir tane yumurta yedirilmeli.

Yumurta, içerdiği bazı aminoastler açısından da çok zengindir. Özellikle kas geliştirmek isteyenlerin, zayıflarken kaslarından kaybetmek istemeyenlerin de günlük beslenmelerinde mutlaka yumurta bulundurulmalıdır.

Yumurtanın sarısı kolesterol açısından da zengindir. Kolestrolün, vücutta başta hücre yapı taşı olması, aynı zamanda birçok hormonun da öncü maddesi olması nedeniyle vücut için önemli bir madde olduğu unutulmamalıdır. Kolesterol yüksekliği olmayanlar, her gün bir tane yumurtayı gönül rahatlığı ile yiyebilirler. Epilasyon Kolesterol yüksekliği olanlar ise haftada 3-4 gün yumurta yiyebilirler.

Yumurtayı nasıl pişirmeli?

Yumurtayı ekstra tereyağ, sucuk, salam veya sosis gibi yüksek yağlı yiyeceklerle birleştirerek omlet olarak yapmayın. Mümkünse kayısı kıvamında suda haşlayarak yiyin. Yazın az zeytinyağı, domates, yeşil biberle menemen olarak da pişirilebilir. Öğlen veya akşam ana öğün olarak da tüketilebilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s