Home » Epilason » Şampuanlardaki zararlı maddeler

Şampuanlardaki zararlı maddeler

Ahenkle dans eden o müthiş saçlar… Upuzun, gür ve çok parlak… Saçların bir yandan diğerine savruluşunu izlerken gözlerimiz de dans ediyor. Şampuanlar cidden sihirli bir değnek mi acaba?

Şampuanların asıl amacı elbette saçları temizlemek. Saçlar ve kafa derisi, doğal sebepler ve çevresel faktörlerden dolayı kirlenir, yağlanır ve çirkin kokmaya başlar. Epilasyon Şampuanlar da bu kirleri temizler.

Şampuanlar aslında bir çeşit deterjan türevi. Lipofilik (yağ seven) ajanlar ve hidrofilik (su seven) ajanlardan oluşuyorlar. Lipofilik ajanlar sebuma yapışıyor, hidrofilik ajanlar da sebumun suyla saçtan akıp gitmesini sağlıyorlar.

Köpük ve bakım açısından zenginleşmesi için şampuan formüllerine köpüren ajanlar, saçı kalınlaştıran, parlatan, yumuşatan, onaran, renklendiren maddeler ve parfümler ekleniyor.

Şampuanlardaki zararlı maddeler
İngiliz Sağlık Bakanlığı ve ABD de FDA adlı tüketici sağlığını koruma kuruluşu gibi devlet kurumları, her yıl kozmetiklerde kullanılmaması gereken zararlı sentetiklerin bir listesini yayınlıyor. Bu listeler denekler üzerinde yapılan testler sonucunda oluşturuluyor. Lazer epilasyon Örneğin, Edinburg Üniversitesi Onkoloji Uzmanı Philippa Darbe tarafından bildirilen kimyasal tahlillerde 20 tümörün 18’inde paraben tespit edilmiştir.

Aşağıdaki maddeleri içeren şampuanlardan uzak durmak en iyisi…

Silikon
Piyasada satılan şampuan ve saç kremlerinin büyük bir kısmı silikon içeriyor. Silikon, saç tellerini sararak daha parlak ve hacimli görünmesini sağlıyor ancak saç telinin nem almasını engelliyor. Saç telinin nem dengesini bozuyor. Saçlar kuruyor ve kırıklar oluşuyor. Bu yüzden silikon bazlı olmayan esansiyel yağlar içeren şampuanları tercih etmek daha doğru olur.

Doğal olmayan gliserin
İyi şampuanlarda nemlendirici olarak gliserin bulunuyor. Doğal gliserin yerine sodyum loret sülfat veya loril sülfat içeren şampuanlar kullanmaktan kaçının. Çünkü bu maddeler saçı tahriş ediyor; yağlı, kepekli ve kaşıntılı bir kafa derisine neden oluyorlar.

Petrol türevleri
Şampuanların petrol türevi maddeler içermediğinden de emin olun. Çünkü sentetik renklendiriciler, petrol ve türevlerinden, kömür katranından elde ediliyor. Ağır metal tuzlar içerdiklerinden deri altında toksik birikime neden oluyorlar. İğneli epilasyon  Yüksek dozlarda veya sürekli kullanımda kanserojen etkileri var.

Paraben
Tüm kozmetik ürünlerinde koruyucu-bakteri öldürücü olarak kullanılıyorlar. Vücutta östrojen hormonunu taklit eden bir yapı içerisinde biriktiğinden kansere yol açabiliyor. Şampuanlarda da paraben içerenlerden uzak durun.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s