Home » Epilason » Gebelikte istenmeyen tüylerin giderilmesi (epilasyon)

Gebelikte istenmeyen tüylerin giderilmesi (epilasyon)

gebelik sırasında artan hormonların etkisiyle tüylenmede artış olabilir. Yüzde, karın çevresinde, memede daha çok olmak üzere tüylerde artış görülür. Gebe kadının bu tüylerinden hızla kurtulmak istemesi son derece doğaldır. Unutmamak gerekir ki tüylenme artışı gebelik sonrası gerileyecektir.

Buna rağmen istenmeyen tüylerin giderilmesi için kullanılan bir çok yöntem bebeğinize zarar vermez. Ağda Gebelik sırasında bikini bölgesine ağda yaptırmanın bebeğinize herhangi bir zararı yoktur. Kullanılan jel ya da kremler emilmez ve bebeğinizi etkilemez. Yalnız gebelik sırasında cilt hassasiyeti arttığından işlem gebelik öncesine göre daha ağrılı olabilir, ufak tefek kanamalarla karşılaşabilirsiniz. İşlem öncesi ve sonrasında rahatlatıcı etkisi de olan antibakteriyel solusyonlar kullanırsanız hem enfeksiyondan korunmuş olursunuz hem de işlemin oluşturabileceği ağrı, kızarıklık, yanma şikayetlerini azaltabilirsiniz. Ağda yapılan yerin temiz olması da önemlidir.

Elektroliz: Uzun yıllardır uygulanan ve kıl köküne düşük miktarda elektrik akımı verilmek suretiyle kıl kökünün tahrip edilmesi ve kılın kalıcı olarak ortadan kaldırılması esasına dayanır. Ciltte kıl kökleri içine batırılan ince iğneler yardımıyla elektrik akımı iletilir bu akımın bebek üzerin olumsuz etkisi kanıtlanmamıştır. Ancak kesinlikle güvenli olduğu konusunda da yapılmış çalışmalar yoktur. Bir çok hekim elektroliz ile epilasyonu önermemekle birlikte yapıldığı takdirde meme başı ve karın çevresine özellikle son aylarda uygulanmaması maması önerilir. Karın çevresinde son dönemde daha ağrılı olabileceğinden anne adayına rahatsızlık verebileceği gibi, meme başı çevresinde ciltte gelişebilecek hassasiyetler sonrasında emzirme güçlüğü yaratabilir. İki çeşit elektroliz yöntemi vardır. Galvanik ve termoliz. Termoliz diatermi, rayo-dalga, kısa dalga veya yüksek frekansla uygulanabilir.

Termoliz akımı vücuda vermediğinden anneye yada bebeğe zararlı etkisi gösterilmemiştir. Galvanik elektroliz sırasında cilde elektrik akımı gönderilip geri gelmesi sağlanır. Bebeğin bir sıvı kesesinde olduğunu ve sıvının da iletken olduğunu hatırlarsak bu yöntemi çok önermeyiz. . Tüm elektroliz işlemlerinde hijyen kurallarına dikkat edilmeli enfeksiyon gelişmesi engellenmelidir. Lazer epilasyon Laser ışık etkisiyle çalışır , açık renkli tüylerde uygulanmaz. Oluşturulan elektromanyetik ışıma tüylerdeki koyu pigmentleri hedefler ve bu sayede kıl kökünde ulaşıp termal ve /veya mekanik hasar oluşturarak kalıcı etki bırakır. Oluşan ışık etkisi, x ışını gibi doku içinde ilerlemez ve yüzeyel kalır. Bu sebeple bebeğe zarar vermesi beklenemez. Yine de 1. trimestr sonrasında uygulanmasında endişeleri gidermek açısından yarar vardır. Tüy dökücü kremler-depilatörler Baryum sülfat ve kalsiyum tioglikolat içerikli tüy dökücülerin güvenli oldukları konusunda yeterli kanıt yoktur. Bu nedenle ciltten emilip kan yoluyla bebeğe ulaşabilme endişesi bu yöntemin gebelik sırasında uygulanmasını şüpheli kılmaktadır. Traş geleneksel ve en ucuz yötemdir. Özellikle bikini bölgesini göremeyen kadınlar için uygulaması zor olmakla birlikte bebeğe yönelik hiçbir zararı yoktur. İşlem sırasında eşinizden yardım isteyerek bu zor kısmı eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Nemlendirici kremler kullanmanız işlemi daha rahat katlanılır hale getirebilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s