Home » Uncategorized » Lazer teknolojisi

Lazer teknolojisi

Lazer teknolojisi son yıllarda çok önemli gelişim kaydetti bu sayede tıpta birçok alanda kullanılmaya başlandı. Lazerler dermatolojik uygulamalarda oldukça geniş bir yelpazede uygulanmaya başlandı. Dermatolojik uygulamalarda lazerler kırışıklık tedavileri, kılcal damar tedavileri, leke tedavileri, doğumsal yüzeysel damarsal problemler, cilt gençleştirme, dövme silme, iz tedavileri ve istenmeyen vücut kıllarını temizleme gibi birçok uygulamada kullanılmaya başlandı. Kullanımının kolay ve işlem sonrası bakımın nerdeyse gerekmediği bu uygulamalar hastalar ve hekimler tarafından sık tercih edilir hale geldi. Bu talep dermatolojik lazer endüstrisini beslemekte ve yeni cihazlar üretilmeye ve mevcut cihazlar geliştirilmeye devam etmektedir.

Lazerler savaş teknolojileri için geliştirilmiş cihazlar idi. Lazer doku etkileşimlerinin çözülmesi tıpta ve dermatoloji alanında kullanımına olanak sağladı.>

Lazer bir güç kaynağı olup hekimin lazer hakkında detaylı bilgiye sahip olması gereklidir.

·Lazer teori olarak 1917 yılında Albert Einstein tarafından öne sürülen kuantum fiziğinin bir parçası olarak gelişmeye başladı.

·1954 yılında Charles H.Townes ile James P.Gordon teoriyi başka bir boyuta taşıdı. 1960’da Theodore Maiman ilk lazer cihazı olan ruby lazerleri geliştirdi. 1961’de Javan tarafından Helium-Neon (HeNe)
Lazer, Johnson tarafından Neodymium: yttrium-aluminumgarnet

(Nd: YAG) Lazer, 1962’de Bennet tarafından Argon lazer geliştirildi.

  • 1964’de Patel tarafından Karbondioksit (CO2) Lazer geliştirildi.
  • Bu dönemlerde dermatolojik lazer alanındaki

Klinik çalışmalarıyla da Dr.Leon Goldman, çoğu otör tarafından lazer tıbbının babası olarak değerlendirildi.

1983’de Anderson ve Parrish “selektif fototermolizis” Teorisini geliştirdiler

Bu gelişmelerin sonunda fonksiyonel yani tıbbi alanda kullanılan lazerler ortaya çıktı. Buradan da anlaşılacağı gibi 1960 tan beri lazer epilasyon yapan klinikler yoktur. Tam anlamı ile lazer epilasyon uygulamaları 1990 ların sonlarından itibaren başlamıştır.

LASER terimi aslında Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation kelimelerinin bas harflerinden oluşmuş bir kavramdır ve uyarılmış radyasyonun yoğunlaşmasıyla güçlendiril mis bir ışık demetini yansıtmaktadır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s