Home » Bayan Epilasyon » Lazer Epilasyon: gerçek çözüm mü?

Lazer Epilasyon: gerçek çözüm mü?

epilasyonLazer Epilasyon: gerçek çözüm mü?

Kadınların daha aktif çalışma hayatına geçmesi ve iş yüklerinin artması kendilerine ayırdıkları zamanda azalmaya yol açtı. Bu nedenle sürekli ilgi gerektiren ve hatta işlem sonrası bile yeterli temizliğe ulaşılmadığını düşündüren tüylerin kalıcı olarak ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar hız kazandı. İğneli epilasyonu daha hızlı ve acısız bir yöntem olan lazerler takip etti.
Lazer epilasyon aletlerinin piyasaya girmesiyle tüylerin artık sorun olmaktan çıktığı fikriyle rahatlama yaşadık. Ancak bu sefer de hangi alet daha iyi sonuç veriyor, nerede yaptırmak daha güvenli, ne zaman yaptırmak lazım, kaç seans gerekir gibi sorularla bunalmaya başladık. Üstelik çevremizde bu konuda uzman olmayan ama konunun uzmanlarından farklı önerilerle aklımızı karıştırma becerisine sahip arkadaşlarımız işi iyice içinden çıkılmaz hale getirdiler. Buna, yeni olan ve sağlığımızı kötü yönde etkileme riski olan bir işlem olması da eklenince lazerlerin yaygınlaşması biraz zaman aldı.

Lazerler iyonize olmayan ışınları kullanır ve hamile kadınlarda bile güvenilirdir. Kişide vitiligo(renk hücre kaybına bağlı beyaz alanlar) hastalığı varsa lazer tedavisi yapılamaz. Uygulama alanında ben varsa, üzerinde kıl bile olsa, üstü kapatılarak lazerden korumak gerekir. Ayrıca yeni bir ameliyat kesisi, yaralanma, sivilce varsa epilasyon için cildin tam olarak iyileşmesini beklemek gerekir.

Artık 20 yıldır yaygın olarak kullanılan lazerlerin uzmanlar tarafından ve sağlık kuruluşlarında uygulanması yasayla zorunlu hale getirilmiştir. Epilasyon için uygun olanlar alexandrite, diode ve Nd-Yag lazerlerdir. İşlem öncesi mutlaka doktor tarafından kontrol edilmeniz ve hem tüylerinizin lazere uygunluğunun hem de kullanılacak sistemin belirlenmesi gerekir.

Alexandrite lazer:755 nm. Beyaz cilt rengi, koyu renk kıllarda etkinliği yüksektir.
Diode Lazer: 800-810 nm. Beyaz cilt tipi ile 4 numara dediğimiz koyu renkli ciltlerde de kullanılabilir. Diode lazer diğer dalga boylarına göre en son bulunmuş teknolojidir. Bu nedenle kullanım oranı henuz yukselmeye başlamıştır.

ND YAG lazer: 1064 nm. Çok koyu ciltlerde ve zencilerde epilasyon amacıyla kullanılabilir; fakat derinliği fazla olduğu için kılcal damar tedavilerinde daha başarılı sonuçlar verir.

Şunu aklımızda tutmalısınız: herkes farklıdır ve hastalık değil hasta vardır. Her şeyi ile birbirine benzeyen kişilerde bile; hormonların, cilt bakım alışkanlıklarının farklı olması sonuçları da değiştirecektir. Aynı aletlerle yapılan işlemlerde kişinin cilt rengi, bronz olup olmaması, önceki seanstan sonra tüylerin çıkış süresi gibi faktörler, dozlarda ve hatta kullanılan lazer tipinde değişiklik yapılmasına yol açabilir. Bu yüzden uygulama yapılan merkezde birden fazla lazerin bulunması önem taşır.

Tüyleri aktif büyüme dönemlerinde yakalamak için işlem belli aralarla yapılmalıdır. Bu ara 6-8 hafta kadardır. Genelde 6 seansta kişi rahatsız eden tüylerden kurtulur ama, bu sayı kişiye göre değişiklik gösterebilir. Kökü tahrip edilen bir tüyün tekrar çıkması söz konusu değildir yani etki kalıcıdır.

Kişinin cilt rengi, kılların kalınlığı ve rengi, uygulama yapılacak bölgeye göre alexandrite, diode veya Nd-Yag lazerlerden biri seçilir. İşlem öncesi tüylerin kısaltılması oluşacak reaksiyonun azalmasına ve enerjinin kıl köküne daha fazla ulaşmasına artmaya sebep olur. İşlem sırasında bölge soğutulmakta ve ısınma hissi en aza indirilmektedir.
Lazer döneminde tüyleri kökten alan hiçbir işlem yapılmamalıdır(sir, ağda, ip, epilatör makineler) ve uygulama sonrası güneş gören bölgeler mutlaka güneşten korunmalıdır.
Sonuç olarak lazer yetkili sağlık kuruluşlarında yaptırıldığında sağlığınız açısından güvenli ve etkileri kalıcı olan bir yöntemdir.

Kendinize ayırdığınız vaktin artması dileğiyle.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s