Home » Uncategorized » İstenmeyen Tüyler Uğruna Sağlığınızdan Olmayın!

İstenmeyen Tüyler Uğruna Sağlığınızdan Olmayın!

epilasyonGüzelleşmek, teknolojiyle her geçen gün biraz daha kolaylaşıyor. Epilasyon amaçlı lazer uygulamaları başta olmak üzere güzelleştiren teknolojileri kimin uygulayabileceği ise hala tartışılıyor.

Güzelleşmek, teknolojiyle her geçen gün biraz daha kolaylaşıyor. Lazer uygulamaları başta olmak üzere güzelleştiren teknolojileri kimin uygulayabileceği ise hala tartışılıyor. Son günlerde medyaya yansıyan yanlış epilasyon uygulamalarına dikkat çeken Özel FGM Polikliniği Kurucusu Avukat Hüseyin Öcal, Sağlık Bakanlığı tarafından lazer epilasyon yetkisi verilen güzellik merkezlerinin artık poliklinik olarak anıldığına dikkat çekerek “Vatandaşların uzman olmayan kuruluşlara karşı dikkatli olması gerekiyor. Belediyeler de denetimlerle sağlıksız ortamlarda güzellik hizmeti verilmesinin önüne geçmesi gerekiyor” dedi.

Eski adıyla Fatih Güzellik Merkezi, yeni adıyla Özel FGM Polikliniği’nin kurucusu avukat Hüseyin Öcal kendi kuruluşlarının da güzellik merkezinden polikliniğe dönüştüğünü hatırlatarak “Poliklinik unvanı alabilmek için çok önemli kriterleri yerine getirmemiz gerekiyordu. Güzellik uygulamalarının birçoğu için kan tahlili gibi laboratuar ortamı gerektiren işlemlere ihtiyaç duyuluyor. Bu işlemlerin ardından hasta uygun bulunursa güzellik uygulamasına geçiliyor. 3000’in üzerinde güzellik merkezinden Özel FGM Polikliniği’nin de aralarında olduğu yalnızca 200 kadarı bu şartları yerine getirebildi. Bu şartları taşımayan birçok güzellik merkezi faaliyetlerine devam ediyor. Denetim yetkisi belediyelerde olduğu için bu konuda belediyelerin tedbir alması gerekiyor” diye konuştu.

Dermatolog Dr. Fehmi Baran ise yetkili olmayan kuruluşlarda yapılacak uygulamaların sonucunda ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabileceğini vurguladı. ‘Güzelleşirken sağlığımızı nasıl koruyabiliriz?” sorusuna cevap veren Baran, Sağlık Bakanlığı’nın güzellik merkezlerini denetim altına alan yasasını hatırlatarak ‘Sağlıklı güzelleşmek isteyenler, poliklinikleri tercih etmeli” dedi. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemenin güzellik hizmetlerinin kaliteli ve belli sağlık kriterleri taşıması ilkesi çerçevesinde yerinde ve önemli bir düzenleme olduğunu ifade eden

Dr. Fehmi Baran “Cilt bakımı, manikür, pedikür gibi kısmi çalışmalar güzellik salonu ve kuaförlere bırakıldı; ancak epilasyon da dâhil diğer bütün hizmetlerin doktor ortamında ve kontrolünde poliklinik çerçevesinde olması şartı getirildi. Bu da artık güzellik hizmetinin emin ellerde ve sağlıklı bir ortamda yapılması demek. Sağlık Bakanlığı cildi alakadar eden bütün bu hizmetleri kayıt altına almayı birey sağlığı açısından gerekli gördüğü için, bu çalışmaları yürüten eski güzellik merkezlerini sağlık kuruluşu olarak adlandırıp, denetim altına almak istedi.” dedi.

Bakanlık onayıyla poliklinik statüsü alamayan eski güzellik merkezleri güzellik salonu kategorisine ayrılıp denetimleri belediyelere bırakılarak faaliyetlerin sınırlandırıldığını hatırlatan Dr. Fehmi Baran “Güzellik merkezlerinin cilt ve vücut bakımı, manikür, pedikür gibi nitelik olarak düşük tandanslı işler yapmalarına müsaade edildi. Lazer epilasyon yapma ve cildi derinlikli olarak ilgilendiren konulardaki faaliyetleri ise tamamen poliklinik olarak hizmet vermeye yeterli görülen ve ruhsat verilen merkezlere bırakıldı. Medyaya yansıyan haberlere konu olan uygulamanın da poliklinik ortamında yapılması gerekiyor.

Özel FGM Polikliniği bünyesinde dermatolog doktor, hemşire, diyetisyen ve MEB onaylı diplomaları olan uzman estetisyenlerden kurulu bir kadromuz var. CE sertifikalı cihazlarımızla müşterilerimize güzelliği en sağlıklı ortamda vermeyi misyon edindik.” dedi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s