Home » Bayan Epilasyon » Epilasyon Yaptırmadan Önce Doktora Gidin!

Epilasyon Yaptırmadan Önce Doktora Gidin!

epilasyon_yaptirma

Son yıllarda artan Lazer Epilasyon merkezlerine talep üzerine uzmanlar vatandaşları uyardı.

Kadınlarda ciltte yağlanma, akne, saç dökülmesi ile birlikte kendini gösteren aşırı tüylenmenin kökeninde hormonal bozuklukların olabileceğini dile getiren kadın hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, “Bu dertten muzdarip genç kızlarımız kalıcı epilasyon gibi yöntemler kullanmadan önce mutlaka hekim kontrolünden geçmeliler, çünkü hormon düzensizliği tedavi edilmediği sürece epilasyon yapılsa bile istenmeyen tüyler geri gelecektir” dedi.

Tüylenme şikayeti olan kadınların çoğunda adet düzensizliğine rastlandığını belirten Şatıroğlu şunları kaydetti;

Sorun aşırı tüylenmeden kaynaklı kozmetik bir sıkıntı gibi görünse de, çoğu kere esas sorun kadının hormon seviyelerindeki düzensizliktir. Adet düzensizliği yaşayan kadında yumurtlama zamanında olmadığı için kadınlık hormonu östrojenin yapı taşlarından olan testosteronun seviyesi yükselir.

Hormon düzensizliği yaşayan kadınlarda ciltte yağlanma, akne, saç dökülmesi, şişmanlık; ileri hormon bozukluklarında ise ses kalınlaşması ve erkek tipi vücut yapısına kadar giden belirtiler görülebilir.

Adet düzensizliğine sebep olan en yaygın rahatsızlık Polikistikover sendromudur, bu rahatsızlığa sahip kadınların çoğunda adet düzensizliği ve dolayısıyla tüylenme şikayeti görülür. PCOS dışında yumurtalık kist ve tümörleri, böbreküstü kist ve tümörleri, tüylenme yan etkisi olan çeşitli ilaçların kullanımı ve genetik etmenler de aşırı tüylenmeye yol açabilen diğer sebeplerdir.”

Kadınlarda hormon bozukluğuna bağlı olarak oluşan aşırı kıllanmanın hirsutizm olarak adlandırıldığını kaydeden Şatıroğlu, hirsutizm sorunu olan kadınlardaki tüylenme şeklinin belirtilerini aktardı. Şatıroğlu, “Yüz, göğüs arası gibi kadınlarda normalde tüylenme olmayan bölgelerde sert, koyu renkte kıllar oluşur.

Yine kalça, üst bacak, göbek çizgisi ve kuyruk sokumunda da artmış bir tüy potansiyeli mevcuttur. Kozmetik anlamda ciddi sıkıntı yaratan aşırı kıllanma kadını cımbız, jilet, sir ağda, tüy dökücü kremler gibi geçici ya da lazer ve iğneli epilasyon gibi kalıcı epilasyon yöntemlerine yöneltse de, temeldeki hormonal bozukluk tedavi edilmediği sürece tüyler hep geri gelecektir” diye konuştu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s